ASEA Rectifier Transformer 14,38 MVA 20.5/1,07 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ASEA |
| Year of Manufacture | 1984 |
| Condition | Second Hand |
| Application | Rectifier Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 14380 kVA |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 20500 / 2×1070 V |
| Primary Current | 405 A |
| Secondary Current | 2×3878 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dd0 |
| Standards | IEC |
| Total Weight | ~28400 kg |
| Weight of Oil | ~6980 kg |

