ABB 1250kVA 21,5 (10,75)/0,425kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | ABB, Spain |
| Year of Manufacture | 2005 |
| Condition | Second Hand, |
| Basic Transformer Design | Cast Resin |
| Ingress Protection | IP00 |
| Classifications | E2 – C1 – F1 |
| Application | Distribution Transformer |
| Number of Phases | Three-phase |
| Rated Power | 1250 kVA |
| Cooling | AN |
| Voltage Ratio | 21500 (10750)/ 425 V |
| Prim .Ins. Level (Um/LI/AC) | 24 kV / LI 125 / AC 50 |
| Sec. Ins. Level (Um/LI/AC) | 1,1 kV / – / AC 3 |
| Voltage Regulation | off-circuit, bolted links |
| Tapping Range | +-2×2.5%, see table below |
| Temperature Class (HV/LV) | Class F / Class F |
| Temperature Rise (HV/LV) | 100/100 K |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | D(D)yn11 |
| Standards | IEC 60076-11 |
| Impedance | 5,9/5,89 % |
| Total Weigth | 3425 kg |
| Enclosure | IP21 |

