100 kVA Oil-immersed Distribution Transformer – 24 kV series
Standard 100 kVA distribution transformer for 10 kV and 20 kV systems. A reliable solution for power grids, industry and renewable energy – specified precisely to your project’s technical requirements.




Select voltage series
12 kV series
Primary voltage 10 kV
±2×2,5%
24 kV series
Primary voltage 20 kV
±2×2,5%
Technical specifications – 100 kVA – 24 kV series
| General information | |
|---|---|
| Primary voltage | 20 kV ±2×2,5% |
| Secondary voltage | 400 V |
| Connection group | Dyn11 |
| Frequency | 50 Hz |
| Standards | IEC 60076 |
| Parameters | |
| Uk [%] | 4 |
| Po [W] | 130 |
| Pk 75 °C [W] | 1 250 |
| Weight [kg] | 530 |
| Dimensions (AxBxC) [mm] | 760 × 1035 × 1220 |
| Technical specifications | |
| Insulation class | A |
| Operating temperature | -40/+40 °C |
| Cooling method | Oil natural (ONAN) |
| Accessories | Bushings: porcelain or plug |
Dimensions and installation information

| 24 kV series | |
|---|---|
| Length A | 760 mm |
| Width B | 1 035 mm |
| Height C | 1 220 mm |
| Weight | 530 kg |
Preliminary pricing and delivery time
Get a quick estimate of the price level and delivery time for a standard 500 kVA model. The final price is determined by the technical choices.
"*" indicates required fields
FAST TRACK
Fast track services – for urgent projects
Thanks to our global network of partners, we’re able to find a producer with manufacturing capacity, even when others are fully booked. This allows us to deliver new production quickly in critical situations – without compromising on quality.
CONTACT US
Let’s start planning your transformer
Custom models are made to order and handled as individual projects. Choose the features you need – we’ll design a technically optimised solution for your specific requirements.