ABB 1600 kVA 6000/400
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Oy Strömberg Ab, Finland |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 1998 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, hermetic |
| Tank Design | corrugated tank design |
| Number of Phases | 3-phase |
| Type Designation | CTMU 7 HA 1600 |
| Rated Power | 1600 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV/LV1 | 6000 / 400 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn11 |
| No-load Losses | 1456W |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | 3710kg |
| Weight of Oil | 710 |

