ABB 3,15 MVA 22/5 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Year of Manufacture | 2002 |
| Application | Generator Step-Up |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed |
| Tank Design | corrugated tank design, hermetically sealed |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 3150 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 22000 / 5000 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2,5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Yd11 |
| Impedance | 7.87 % |
| Total Weight | 7400 kg |
| Weight of Oil | 1200 kg |
| Outer Dimensions LxWxH | 2190x1340x2230 mm |

