SIEMENS 2500 kVA 22/0,4 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | SIEMENS |
| Year of Manufacture | 2014 |
| Condition | Un-used, Surplus |
| Basic Transformer Design | Oil-immersed |
| Application | Power Transformer |
| Number of Phases | three-phase |
| Rated Power | 2500 kVA |
| Cooling | KNAN (Midel Oil) |
| Voltage Ratio | 22 000 / 400 V |
| Tapping Range | 20 000 V +7×2% |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Dyn5 |
| Impedance | 6,43% |
| Total Weigth | 6 075 kg |

