TBA 80 MVA Arc Furnace 34,5 kV
Technical specifications
| Year of Manufacture | 2014 |
| Rated Power | 80 000 kVA |
| Cooling methos | ODWF |
| Voltage regulation | OLTC On-load tap changer, 16 positions |
| Primary voltage | 34 500 V |
| Secondary voltage | 888 – 761 V (constant power) |
| Secondary voltage | 761- 549 V (constant sec. current) |
| Tapping range | See table below |
| Connection group | Dd0 |
| Dimensions | 4215x7100x6400 mm |
| Total weight | 116 000 kg |

