ABB 35 MVA 20/6/6 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 2014 |
| Condition | Surplus, unused |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 35 000 kVA |
| Method of Cooling | OFAF |
| (primary./sec1./sec2.) | 21 400 V / 6 450 V / 6 450 V |
| Voltage Regulation | No |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn1yn1 |
| Total Weight | ~49 000 kg |
| Weight of Oil | ~7 700 kg |
| Transport Weight (no oil) | ~37 500 kg |

