Stromberg 1000 kVA 20/0,4 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Stromberg |
| Type | KTMP 24 NA 1000 |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 1988 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | corrugated tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 1000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV/MV/LV | 20 000/ 400 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | 20000 V +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn11 |
| No-load Losses | 1492 W |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | 3010 kg |
| Weight of Oil | 660 kg |

