Colombo 10 MVA 33/11 kV Dyn11
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Elettromeccanica Colombo, Italy |
| Year of Manufacture | 2003 |
| Condition | Surplus, few running hours! |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | rigid tank with cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 10000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 33000 / 11000 V |
| Voltage Regulation | On-load tap changer |
| Tapping Range | +-9×1,67% |
| Frequency | 50 Hz |
| Impedance | 7,5% |
| Connection | Dyn11 |
| Total Weight | 18500 kg |
| Weight of Oil | 4800 kg |
| Outer Dimensions LxWxH | 4310x2920x3045 |

