ABB 800 kVA 6,3/0,41 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 2007 |
| Condition | Used, Second Hand |
| Application | Distribution Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, hermetic |
| Tank Design | corrugated tank design, flexible cooling fins |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 800 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 6300 / 410 V |
| Current (Prim./Sec.) | 73,31 / 1126,5 A |
| Ins. Level (Prim./Sec.) | AC 28 / AC 3 kV |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range (%) | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Insulation Class | Class A |
| Connection | Dyn11 |
| Impedance | 6,07 % |
| No-load Losses | 1468 W |
| Load Losses | 10400 W |
| Total Weight | 1960 kg |
| Weight of Oil | 395 kg |

