ABB 25/31.5 MVA 132/11 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Application | Power Transformer |
| Brand | ABB |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 1993 |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 25000 / 31500 kVA |
| Method of Cooling | ONAN/ONAF |
| Voltage Ratio | 132000 / 11000 V |
| Primary Insulation Level | LI 550 AC 230 kV |
| Secondary Insulation Level | LI 75 AC 28 kV |
| Tapping Range | +-12×1,5% |
| Type of Regulation | OLTC – On-load Tap Changer |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNyn0 |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | ~48000 kg |
| Weight of Oil | ~11600 kg |

