Oy Strömberg Ab 16/20 MVA 21/10.5
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Oy Strömberg Ab, Finland |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 1981 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | radiator tank design |
| Number of Phases | 3-phase |
| Type Designation | KTRW 24 X 16 |
| Rated Power | 16000 / 20000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF |
| Voltage Ratio – HV/LV1 | 21000 / 10500 V |
| Voltage Ratio – HV/LV2 | 21000 / 5250 V |
| HV Ins. Level (Um/AC/LI) | 24/50/125 kV |
| LV Ins. Level (Um/AC/LI) | 12/28/75(60)kV |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNyn0(yn0) |
| Impedance | 8-10% |
| No-load Losses | 12700 W |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | 27000 kg |
| Weight of Oil | 6200 kg |

