T&R 70/85/100 MVA 220/33 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Application | Power Transformer (Generator Transformer) |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 70000/85000/100000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN/ONAF |
| Voltage Ratio | 220000 / 33000 V |
| Tapping Range | +-8×1.25% |
| Type of Tap Changer | OLTC – On-load Tap Changer |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 50/55 K |
| Connection | YNyn0 |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | ~130 000 kg |
| Weight of Oil | ~38 200 kg |

