Strömberg 1000kVA 20/0,4kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | Strömberg |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 1978 |
| Application | Distribution Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | corrugated tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 1000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV/LV | 20000 V +-2×2.5% / 400 V |
| Impedance | 5.8% |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn11 |
| Standards | IEC76 |
| Total Weight | 3800 kg |
| Weight of Oil | 920 kg |

