Schorch 100 MVA 220/30 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Scorch |
| Year of Manufacture | 1978 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 100 000kVA |
| Method of Cooling | OFAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 220 000 / 30 000 V |
| Tapping Range | 171 652 – 268 164 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd5 |
| Total Weight | ~148 100 kg |
| Weight of Oil | ~29 000kg |

