ABB 28 MVA 130/10 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Condition | Used |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 21 000 / 28 000 V |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 130 000 / 10 000 |
| Tapping Range | +-8×1.25% |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65K |
| Connection | YNd1 |

