ELTAS 5,1 MVA 30-0,69kV, Dyn5
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ELTAS |
| Year of Manufacture | 2019 |
| Application | Distribution Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, Hermetic |
| Tank Design | Corrugated Tank Design |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 4 000 kVA |
| Method of Cooling | KNAN |
| Voltage Ratio | 30 000 / 690 V |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise (oil/wind) | 60/65 K |
| Connection | Dyn5 |
| Total Weight | 10 700 kg |
| WEight of Oil | 2 600 kg |

