Winder Electrical 10,6/16 MVA 33/11 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Winder Electrical |
| Year of Manufacture | 2007 |
| Condition | Surplus, unused |
| Application | Power Transformers |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 10 600 / 16 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 34400/11000 V |
| Voltage Regulation | Motorized OLTC On-load tap changer |
| Tapping Range | 34 400 V +-8×1,25% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd11 |

