SEA 800 kVA 21,5/0,42 kV 2 pcs.
Tekniska specifikationer
| Brand | SEA |
| Year of Manufacture | 2019 |
| Condition | New Unused |
| Basic Transformer Design | Cast Resin |
| Ingress Protection | IP00 |
| Classifications | C2 – E2 – F1 |
| Application | Distribution Transformer |
| Number of Phases | Three-phase |
| Rated Power | 800 kVA |
| Cooling | AN |
| Voltage Ratio | 21 500 / 420 V |
| Prim .Ins. Level (Um/LI/AC) | 24 kV / LI 125 / AC 50 |
| Sec. Ins. Level (Um/LI/AC) | 1,1 kV / – / AC 3 |
| Voltage Regulation | off-circuit, bolted links |
| Tapping Range | 21500 V +-2×2.5% |
| Temperature Class (HV/LV) | Class F / Class F |
| Temperature Rise (HV/LV) | 100/100 K |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Dyn11 |
| Standards | IEC 60076-11, EU 542/2014 |
| Impedance | 5,6 % |
| Total Weigth | 2540 kg |

