ABB 13 MVA 66/6,6 kV OFWF
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 2007 |
| Condition | Used |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 13 000 kVA |
| Method of Cooling | OFWF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 66 000/ 6 600 V |
| Voltage Regulation | Off-circuit tap changer |
| Tapping Range | 66 000 V +-2×2,5% / 6 600 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65K |
| Connection | YNd11 |
| Standards | IEC-60076 |
| Total Weight | 19800 kg |
| Weight of Oil | 3900 kg |
| Transport Weight | TBA |

