GETRA 16,5 MVA 132/11,5 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | GETRA |
| Year of Manufacture | 2004 |
| Condition | Used |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 16 500 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 132 000/11 500 V |
| Voltage Regulation | Motorized OLTC On-load tap changer |
| Tapping Range | 132 000 V +-12x 1,5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Impedance | 12% |
| Connection | YNd11 |

