Siemens 520 MVA 310/20 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | SIEMENS |
| Year of Manufacture | 2006 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 520 000 kVA /485 000 kVA @20 C /186 000 kVA ONAN @20 C |
| Method of Cooling | ODAF / ONAN |
| Voltage Ratio | 310 000/ 20 000 V |
| Voltage Regulation | OLTC, Reinhausen |
| Tapping Range | 310 000 V +-9X10% / 20 000 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise (oil/wind) | 60/65 K |
| Connection | YNd11 |

