ABB 10 MVA 33/14,7 kV 60Hz
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 2015 |
| Condition | Surplus |
| Application | Power Transformers |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 10 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 33000/14705 V |
| Voltage Regulation | Off-circuit tap changer |
| Tapping Range | 33 000 V +-2×2,5% |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature Rise (oil/wind) | 50/55 K |
| Connection | Dyn11 |
| Total Weight | ~18700 kg |
| Weight of Oil | ~4435 kg |
| Transport Weight | ~13250 kg |

