Chint 20 MVA 33/11 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 4 pcs |
| Brand | Chint |
| Year of Manufacture | 2011 |
| Condition | Used |
| Application | Power Transformers |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 20 000 kVA |
| Method of Cooling | TBA |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 33000/11000 V |
| Voltage Regulation | TBA |
| Tapping Range | TBA |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise (oil/wind) | 55/60 K |
| Connection | TBA |
| Total Weight | ~36800kg |
| Weight of Oil | ~8200kg |
| Transport Weight | ~29000kg |

