Unused ABB 25 MVA 110/20 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 2012 |
| Condition | Surplus, unused |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 18 000 kVA / 25 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 110 000/ 20 000 V |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | +-9 x 1,78%V (see table below) |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65K |
| Connection | YNd11 |
| Total Weight | ~36 500 kg |
| Weight of Oil | ~10 300 kg |
| Transport Weight | ~34 600 kg |

