Strömberg 30 MVA 110/21/10,5 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Strömberg |
| Type Designation | KTRT123X30 |
| Year of Manufacture | 1971 |
| Condition | Used, refurbished 1999 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 30 000 kVA |
| Method of Cooling | OFAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 110 000 / 21 000 V as YNyn0 connected |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 110 000 / 10 500 V as YNd11 connected |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range Primary | 110 kV +-8 x 2,5% /21 kV or 10,5 kV |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65K |
| Connection | YNyn0/YNd11 |
| Transport Weight inc. oil | ~ 58 400 kg |

