AREVA 2 MVA 20,5/0,41 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pcs |
| Brand | Areva |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 2007 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, hermetically sealed |
| Tank Design | corrugated tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Type Designation | TNOSN 2000/20 |
| Rated Power | 2000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF |
| Voltage Ratio – HV/LV1 | 20500 / 410 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn11 |
| No-load Losses | 2233 W |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | 4500 kg |
| Weight of Oil | 935 kg |

