ASEA 7 MVA 21/6,3 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ASEA |
| Year of Manufacture | 1974 |
| Condition | Used, Second Hand |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | rigid tank with cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 7000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 21000 / 6300 V |
| Voltage Regulation | On-Load Tap Changer (OLTC) in 17 steps, see table below |
| Tapping Range | +-8×1,67% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNyn0 |
| Total Weight | 20300 kg |
| Weight of Oil | 7000 kg |

