CEM 20 MVA 62/21 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | CEM Cie Electro Mecanique |
| Year of Manufacture | 1981 |
| Condition | Second Hand |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 20000 kVA |
| Method of Cooling | ODAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 62500 / 21000 V |
| Impedance | uK 11.7% |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | see table below for tapping range |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd11 |
| Dimensions | L 4200mm. W 2750mm. H 3300mm |
| Total Weight | 22 000 kg |
| Weight of Active Part | 13 000 kg |

