2 pcs. ABB 20/25 MVA 110/10 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 2013 |
| Condition | Surplus, unused |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 20 000 kVA / 25 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 110 000/ 10 000 V |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) in ± 9 Steps |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd11 |
| Total Weight | ~41 500 kg |
| Weight of Oil | ~9 800 kg |
| Transport Weight | ~24 500 kg |
| Tapping Range | ± 9*1,45 %, see table below |

