250 kVA Dry-type Cast-Resin Transformer – 24 kV series
Standard 250 kVA dry-type transformer for 10 kV and 20 kV systems. A reliable solution for indoor environments, tunnels and demanding conditions – specified precisely to your project’s technical requirements.




Select voltage series
12 kV series
Primary voltage 10 kV
±2×2,5%
24 kV series
Primary voltage 20 kV
±2×2,5%
Technical specifications – 250 kVA – 24 kV series
| General information | |
|---|---|
| Primary voltage | 20 kV ±2×2,5% |
| Secondary voltage | 400 V |
| Connection group | Dyn11 |
| Frequency | 50 Hz |
| Standards | IEC 60076-11 |
| Parameters | |
| Uk [%] | 6 |
| Po [W] | 468 |
| Pk 75 °C [W] | 3 400 |
| Weight [kg] | 1 500 |
| Dimensions (AxBxC) [mm] | 1430 × 600 × 1505 |
| Technical specifications | |
| Insulation class | F |
| Operating temperature | -25/+40 °C |
| Cooling method | Air natural (AN) |
| Accessories | 3 PT100 temp sensors, 4 wheels (std eq.) |
Dimensions and installation information

| 24 kV series | |
|---|---|
| Length A | 1 430 mm |
| Width B | 600 mm |
| Height C | 1 505 mm |
| Weight | 1 500 kg |
Preliminary pricing and delivery time
Get a quick estimate of the price level and delivery time for a standard 500 kVA model. The final price is determined by the technical choices.
"*" indicates required fields
FAST TRACK
Fast track services – for urgent projects
Thanks to our global network of partners, we’re able to find a producer with manufacturing capacity, even when others are fully booked. This allows us to deliver new production quickly in critical situations – without compromising on quality.
CONTACT US
Let’s start planning your transformer
Custom models are made to order and handled as individual projects. Choose the features you need – we’ll design a technically optimised solution for your specific requirements.