Tesar Cast Resin – 500 kVA 22.6/0.4 kV
Technical specifications
| Quantity | 6 pcs |
| Brand | Tesar, Italy |
| Year of Manufacture | 2003 |
| Condition | Second Hand, |
| Basic Transformer Design | Cast Resin |
| Ingress Protection | IP00 |
| Classifications | E0 – C1 – F0 |
| Application | Distribution Transformer |
| Number of Phases | three-phase |
| Rated Power | 500 kVA |
| Cooling | AN |
| Voltage Ratio | 22600 / 400 V |
| Prim .Ins. Level (Um/LI/AC) | 24 kV / LI 125 / AC 50 |
| Sec. Ins. Level (Um/LI/AC) | 1,1 kV / – / AC 3 |
| Voltage Regulation | off-circuit, bolted links |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Temperature Class (HV/LV) | Class F / Class F |
| Temperature Rise (HV/LV) | 100/100 K |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Dy11 |
| Standards | IEC 726 |
| Impedance | 6 % |
| Total Weigth | 1880 kg |
| Enclosure | IPxx |

