ABB 3.15 MVA Multi-voltage
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 2004 |
| Condition | Used, Second Hand |
| Application | Multi Voltage Distribution Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, hermetic |
| Tank Design | corrugated tank design, flexible cooling fins |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 3150 kVA (2500 kVA, 15/0.4 kV) |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | see list below |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Total Weight | 6170 kg |
| Weight of Oil | 1360 kg |

