CG (Pauwels) 3 pcs 75/100 MVA 275/33 kV
Technical specifications
| Quantity | 3 pcs |
| Application | Power Transformer |
| Brand | GG – Pauwels |
| Year of Manufacture | 2009 |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 75000 / 100000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN/ONAF |
| Voltage Ratio | 275000 / 33000 V |
| Tapping Range | 261-275-288 kV |
| Type of Regulation | OLTC – On-load Tap Changer |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65 K |
| Connection | YNd1 |

