Trafo Union (Siemens) GEAFOL 2.5 MVA 10/0.693 kV
Technical specifications
| Quantity | 3 pcs |
| Brand | Trafo Union (Siemens) |
| Year of Manufacture | 1995 |
| Condition | Second Hand |
| Classifications | E2 – C2 – F1 |
| Basic Transformer Design | Cast Resin – GEAFOL |
| Ingress Protection | IP00 |
| Application | Distribution Transformer |
| Number of Phases | three-phase |
| Rated Power | 2500 kVA |
| Cooling | AN |
| Voltage Ratio | 10000 / 693 V |
| HV Ins. Class (Um/AC/LI) | 12/28/75 kV |
| LV Ins. Class (Um/AC/LI) | 1,1/3/- kV |
| Voltage Regulation | off-circuit, bolted links |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Dyn11 |
| Standards | IEC 726 |
| Impedance | 6 % |
| Total Weight | 5430 kg |

