Marsons 10 MVA 34.5/11 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Year of Manufacture | 2010 |
| Condition | Un-used, Surplus |
| Basic Design | Oil-immersed, conservator type |
| Number of Phases | Three-phase |
| Application | Power Transformer |
| Conductor Material (HV/LV) | Cu/Cu |
| Rated Power | 10000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 34500 / 11000 V |
| Type of Tap changer | On-load Tap Changer +-10% in 17 steps |
| Tappings Range | +-8×1.25% |
| HV Ins. Level (Um/AC/LI) | 36/70/170 kV |
| LV Ins. Level (Um/AC/LI) | 12/28/75 kV |
| Connection | Dyn11 |
| Frequency | 50 Hz |
| Short Circuit Voltage | 8,27 % |
| Temperature Rise | 60/65 K |
| No-load Losses | 10000 W |
| Load Losses at 75 °C | 57000 W |
| Total Weight | 23000 kg |
| Quantity of Oil | 7000 litres |
| Standards | BSEN 60076 |
| Tapping Range | Pos. 01 – 37950 / 11000 V |

