GBE 2 MVA 6300/765 V
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | GBE |
| Year of Manufacture | 2003 |
| Condition | Second Hand, |
| Basic Transformer Design | Cast Resin |
| Ingress Protection | IP00 |
| Classifications | E2 – C2 – F1 |
| Application | Distribution Transformer |
| Number of Phases | three-phase |
| Rated Power | 2000 kVA |
| Cooling | AN |
| Voltage Ratio | 6300 / 765 V |
| HV Ins. Class (Um/AC/LI) | 7,2/20/60 kV |
| LV Ins. Class (Um/AC/LI) | 1,1/3/- kV |
| Voltage Regulation | off-circuit, bolted links |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Temperature Class (MV/LV) | Class F / Class F |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Dyn11 |
| Standards | IEC 60076-11 |
| Impedance | 6,4 % |
| Total Weigth | 4300 kg |

