ABB 4.5 MVA 21.5(10.75)/6.9 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB, Finland |
| Condition | Second Hand (only temporary installation) |
| Year of Manufacture | 2001 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, hermetic |
| Tank Design | corrugated tank design, flexible cooling fins |
| Number of Phases | 3-phase |
| Type Designation | CTMP 24 HM 4500 |
| Rated Power | 4500 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV1/LV | 21500 / 6900 V |
| Voltage Ratio – HV2/LV | 10750 / 6900 V |
| HV Ins. Level (Um/AC/LI) | 24/50/125 kV |
| LV Ins. Level (Um/AC/LI) | 12/28/75 kV |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | D(D)yn11 |
| Impedance | 6,6% |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | 8370 kg |
| Weight of Oil | 1600 kg |

