ABB 15 MVA 33/21 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB, Italy |
| Year of Manufacture | 1996 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 15000 kVA |
| Method of Cooling | ONAF |
| Voltage Ratio | 33000 / 21000 V |
| Voltage Regulation | On-load Tap Changer |
| Tapping Range | 23 steps in range 27060-33000-36960 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Yyn0 |

