SEA 2.5 MVA 22/11 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | SEA, Italy |
| Year of Manufacture | 2006 |
| Condition | Second Hand |
| Basic Transformer Design | Cast Resin |
| Application | Power transformer |
| Number of Phases | three-phase |
| Rated Power | 2500 kVA |
| Cooling | AN |
| Voltage Ratio | 22000 / 11000 V |
| Voltage Regulation | off-circuit |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Dyn11 |
| Standards | IEC 60076-11 |
| Impedance | 7 % |
| No-load Losses | 6300 W |
| Load Losses @ 75 deg C | 21800 W |
| Total Weigth | 7100 kg |

