ABB 10MVA 21/10kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 1995 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | Radiator tank |
| Cooling | ONAN |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 12 500 kVA |
| Voltage Ratio – HV/LV | 21 000 +-2×2,5%/ 10000 V |
| Voltage Regulation | Off-circuit tap changer |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd11 |
| Total Weight | 15 710 kg |
| Weight of Oil | 2 580 kg |

