ABB 12,5MVA 20,5/4,16kV
Technical specifications
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | ABB |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 1999 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | Radiator tank |
| Cooling | ONAF |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 12500 kVA |
| Voltage Ratio – HV/LV | 20 500 +-2×2,18%/ 4160V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | D(D)y11a11 |
| Total Weight | 27 000 kg |
| Weight of Oil | 5 400 kg |

