IEO 400kVA 10,75/0,42kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | IEO |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 2012 |
| Application | Distribution Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 400 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV/LV | 10 750 V +-2×2.5% / 420 V |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn5 |
| Standards | IEC 60076-1…5 |
| Total Weight | 1670 kg |
| Weight of Oil | 230 kg |

