BTB 500kVA 11/0,42kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | BTB |
| Condition | Surplus |
| Year of Manufacture | 2022 |
| Application | Distribution Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed |
| Tank Design | corrugated tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 500 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV/LV | 11000 V +-2×2.5% / 420 V |
| Impedance | 4.36% |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn11 |
| Standards | EN 60076-1 |
| Total Weight | 1876 kg |
| Weight of Oil | 349 kg |

