Tesar 3150kVA 21,5/0,42kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Tesar |
| Year of Manufacture | 2005 |
| Condition | Second Hand |
| Basic Transformer Design | Cast Resin |
| Ingress Protection | IP00 |
| Application | Distribution Transformer |
| Number of Phases | three-phase |
| Rated Power | 3150 kVA |
| Cooling | AN |
| Voltage Ratio | 21500 / 420 V |
| Voltage Regulation | off-circuit |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Class | E0-C1-F0 |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Dyn11 |
| Standards | IEC 726 |
| Impedance | 6 % |
| Total Weigth | ~7000 kg |

