HELMERVERKEN 1600kVA 10,5/0,4kV
Technical specifications
| Brand | HELMERVERKEN |
| Year of Manufacture | 1992 |
| Condition | Used |
| Basic Transformer Design | Cast Resin |
| Application | Distribution Transformer |
| Number of Phases | Three-phase |
| Rated Power | 1600 kVA |
| Voltage Ratio | 10500/ 400 V |
| Tapping Range | +-2×2,5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Dyn11 |
| Impedance | 6,1 % |
| Total Weigth | 3900kg |

