Toshiba 37.5MVA 220/60kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Toshiba |
| Year of Manufacture | 2021 |
| Condition | Surplus |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 37 500 kVA |
| Method of Cooling | OFAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 220 000 / 60 000 V |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | +-10×1,0% (189 000 V – 231 000 V) |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature Rise | 60/65K |
| Connection | YNyn0(d11) |
| Standards | IEC-60076 |
| Total Weight | 71 000 kg |
| Weight of Oil | 20 700 kg |
| Transport Weight | 57 500 kg |

