Møre Trafo 3.2MVA 22/0,4kV
Technical specifications
| Year of Manufacture | 2021 |
| Application | Distribution Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed (Midel), hermetic |
| Tank Design | Corrugated tank design, flexible cooling fins |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 3200kVA |
| Method of Cooling | KNAN |
| Voltage Ratio | 22 000 / 400 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +2-4×2,5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn11 |
| Total Weight | 6000 kg |
| Oil Weight | 1300 kg |
| Oil Type | FR3 |

