Brush 20/40MVA 33/11.5kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Brush |
| Year of Manufacture | 1994 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 20 000 / 40 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / OFAF |
| Voltage Ratio | 33 000 / 11 500 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn11 |
| weight of oil | 10840 kg |
| Total weight | 47890 kg |

